Język ukraiński jest coraz częściej słyszaną mową na ulicach polskich miast. Tysiące, a nawet miliony Ukraińców przyjeżdżają do naszej Ojczyzny, aby pracować na swoje utrzymanie za lepsze stawki niż w ich własnych rodzinnych stronach. Polacy znają to uczucie: sami przez bardzo wiele lat zmuszeni byli do emigracji, aby zapewnić swoim domownikom godne warunki życia. Ukraińcy wybierają Polskę ze względu na bliskość kulturową i geograficzną oraz względnie podobny język (również należący do grupy słowiańskiej). Z pewnością znaczenie ma też fakt, że w naszym kraju wytworzyły się ukraińskie mniejszości w większości miast, więc przybywają kolejni pracownicy ze Wschodu mają stały kontakt z rodakami.
Coraz większa liczba Ukraińców w Polsce powoduje, że w wielu polskich miastach istnieje możliwość np. przełączenia biletomatu na język ukraiński. Nie każdy pracownik ze Wschodu przyjeżdża do naszego kraju znając już język polski, a więc pewne dostosowania są po prostu konieczne i ciekawe. Powinniśmy szanować Ukraińców, ponieważ wykonują oni pracę, których Polacy już nie chcą, a przy okazji doskonale napędzają naszą rodzimą gospodarkę, jednocześnie pomagając w rozwoju swojego własnego kraju. Mnogość sumiennych Ukraińców powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na usługi dwujęzyczne polsko-ukrańskie.
Wiele firm poszukuje tłumaczy przysięgłych, tego typu osoby często zatrudniane są także w urzędach miejskich dużych polskich metropolii takich jak Warszawa, Trójmiasto czy Poznań. Warto uczyć się języka ukraińskiego, ponieważ można zyskać bardzo intratną i ciekawą posadę: ruch Ukraińców do Polski utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i potrzeba tego typu usług będzie tylko wzrastać. Spora część przybyszy ze Wschodu decyduje się zamieszkać na stałe w Polsce, podobnie jak nasi rodacy pozostają w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech. Jeżeli więc na się odpowiednie zdolności językowe oraz zainteresowania kulturą słowiańską, wybór języka ukraińskiego wydaje się ciekawą opcją.