Warszawa dla ciekawych: gmach Sejmu i Senatu

W czasie wycieczki po Warszawie wielu turystów stara się odwiedzić te miejsca, o których tak często słyszą w kontekście najnowszych wydarzeń. Intryguje Pałac Prezydencki, kusi też gmach Sejmu i Senatu – miejsce, w którym zapada tak wiele decyzji dotyczących naszego codziennego życia.

Sejm i Senat – co warto wiedzieć?

Sejm i Senat intrygują, a możliwość zwiedzenia tego gmachu jest dla każdego gościa wyjątkową lekcją parlamentaryzmu. Jego dzieje sięgają połowy XV wieku, kiedy to zaczął się wykształcać dwuizbowy parlament, składający się z Sejmu i Senatu. W 1918 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość, działanie Sejmu i Senatu zostało wznowione. Początkowo, z powodu braku siedziby, spotkania polityków odbywały się w gmachu, który przed wojną służył jako Instytut Wychowania Panien.

Z czasem do budynków Instytutu dobudowano okazałą rotundę, w której urządzono reprezentacyjną salę obrad Sejmu. Rotunda ta została zaprojektowana w latach 1925-1929 i do dziś jest najbardziej charakterystycznym elementem budynku polskiego Sejmu i Senatu. Jest to jednocześnie jeden z ważniejszych punktów programie niemal każdej wycieczki szkolnej po stolicy oraz ważna atrakcja dla tych, którzy z uwagą śledzą to, co dzieje się w polskiej polityce.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.