Kościół św. Anny to jedna z najważniejszych i najsłynniejszych budowli sakralnych, jakimi może się pochwalić Warszawa. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego w czasie wycieczki po stolicy koniecznie trzeba tej budowli poświęcić nieco więcej uwagi?
Pierwotnie była to gotycka świątynia, którą księżna Anna (wdowa po księciu Bolesławie III) ufundowała bernardynom. Ta XV-wieczna budowla już w XVI wieku została znacznie rozbudowana, przy czym swą obecną, barokową formę, zawdzięcza pracom wykonanym po zakończeniu wojen ze Szwecją, które w XVII wieku doprowadziły do wielu zniszczeń. Kolejne prace związane z tą świątynią nastąpiły w XIX stuleciu. Na co warto obecnie zwrócić uwagę w tym kościele? Świątynia, z której korzystają dziś przede wszystkim warszawscy studenci, może się pochwalić piękną fasadą utrzymaną w stylu klasycystycznym oraz wnętrzem, którego cenną ozdobą są polichromie Walentego Żebrowskiego. Warto też zwrócić uwagę na rokokowe ołtarze oraz na kaplicę św. Ładysława z Gielniowa (jednego z patronów Warszawy), którego relikwie zostały umieszczone właśnie w kościele św. Anny.
Kościół św. Anny to obiekt, którego w czasie wycieczki po Warszawie nie można pominąć. To nie tylko jeden z ważniejszych punktów na mapie tego miasta, ale i interesujący zabytek, który może oczarować każdego amatora architektury oraz sztuki sakralnej.