Warszawa i jej skarby: Teatr Wielki

Ten gmach jest jedną z największych budowli, jakie powstały w XIX wieku na terenie Warszawy. Teatr Wielki do dziś zadziwia swoimi rozmiarami, intryguje też swą piękną formą. To cenny zabytek, któremu w czasie wycieczki po Warszawie z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Teatr Wielki został zbudowany w latach 1825-1833 według projektu Antoniego Corazziego i Ludwika Kozubowskiego. Pierwotnie teatr ten miał nosić nazwę Teatru Narodowego, jednak ze względu na ówczesną sytuację polityczną, przyjęła się ostatecznie nazwa Teatr Wielki. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego zabytku? Gmach ten może się pochwalić piękną fasadą oraz tympanonem. A co z wnętrzami? Tu zachwyca wspaniałe foyer oraz Sala Kameralna. Zadziwia Scena Główna oraz widownia, na której może się pomieścić 1900 osób. W murach tego potężnego gmachu znalazło się też miejsce na urządzenie Muzeum Teatralnego, w którym można ujrzeć wiele ciekawych rekwizytów oraz kostiumów. Ta wystawa z pewnością oczaruje każdego miłośnika sztuki teatralnej oraz tych gości, którzy interesują się historią polskiej kultury.
Warto też zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie teatru. Wyróżnia się tu ciekawy pomnik, przedstawiający Wojciecha Bogusławskiego (1757-1829), ojca polskiego teatru oraz inicjatora budowy Teatru Wielkiego w Warszawie. Drugim pomnikiem, który znajduje się przed wejściem do tego gmachu, jest pomnik Stanisława Moniuszki (1819-1872), który w dziejach polskiej kultury zapisał się jako twórca opery narodowej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.