Warszawskie kamienice: Kamienica Wilczkowska

Kamienica Wilczkowska to jedna z tych perełek dawnej architektury, którym w czasie wycieczki po Warszawie warto poświecić nieco więcej uwagi. Kamienica ta, oznaczona numerem 21, jest jedną z ważniejszych ozdób Rynku Starego Miasta. Dzięki nietypowym dekoracjom i ciekawej historii, jest ona obiektem, któremu przewodniki turystyczne poświęcają sporo uwagi. Co warto wiedzieć na jej temat?
Kamienica ta powstała w początkach XV wieku. W swej historii wielokrotnie ją powiększano i przebudowywano. Największe straty przyniósł czas II wojny oraz Powstania Warszawskiego, dlatego też budynek, który można obecnie oglądać, jest efektem prac z lat 50-tych XX wieku. Odbudowana w latach 1952-1953 kamienica może się pochwalić pięknym fryzem oraz podwójnym portalem o gotyckim charakterze. Co ciekawe, kamienica ta wciąż może zadziwić gotyckimi piwnicami, które szczęśliwie – mimo burzliwej historii Starego Miasta – szczęśliwie przetrwały do naszych czasów.
Warszawa to wyjątkowe miasto, które zachwyca cennymi zabytkami. Piękne kamienice, starannie odbudowane po zakończeniu wojny, są bez wątpienia wspaniałymi ozdobami tego miasta. Warto im poświecić nieco więcej uwagi, zwracając uwagę na ich formę oraz detale, tak wiele mówiące o przeszłości poszczególnych budynków.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.