Warszawskie muzea: Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Wycieczki po polskiej stolicy mogą się dla każdego z nas stać wyjątkową lekcją historii. W trakcie zwiedzania tutejszych placówek muzealnych z pewnością warto odwiedzić Mauzoleum Walki i Męczeństwa – jedną z najbardziej przejmujących wystaw, którymi może nas uraczyć Warszawa. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Dawna siedziba Gestapo

Mauzoleum Walki i Męczeństwa to niezwykłe muzeum, które powstało w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha. W okupowanej Warszawie było to miejsce kaźni, którego nazwa wzbudzała przerażenie wśród mieszkańców stolicy. Tu, na Szucha, wielu ludzi straciło życie w trakcie długich i brutalnych przesłuchań. W budynku, w którym przed wybuchem II wojny światowej mieściło się Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, od października 1939 roku służył jako Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa dystryktu warszawskiego.

To tu miała swe biura niemiecka policja bezpieczeństwa, której głównym zadaniem stało się zwalczanie polskiego ruchu oporu oraz gromadzenie meldunków i donosów konfidentów. Zajmowano się tu również sprawami Żydów oraz różnego rodzaju związków wyznaniowych, sprawami gospodarczymi oraz kontrwywiadem.

Na Szucha powstał też areszt, do którego przywożono na przesłuchania więźniów Pawiaka. Podczas tych przesłuchań więźniowie byli poddawani licznym torturom, co skutkowało wysoką śmiertelnością. Do dziś cele oraz narzędzia stosowane w czasie przesłuchań robią ogromne wrażenie na zwiedzających to muzeum gościach. Można tu również posłuchać przejmujących relacji więźniów oraz zobaczyć kilka nagrań, przedstawiających tragedie przesłuchiwanych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.