Warszawskie pomniki: Mikołaj Kopernik

W czasie wycieczki po Warszawie z ciekawymi pomnikami spotkać można się niemal na każdym kroku. Na jakie dzieła warto zwrócić szczególną uwagę?
Na pomnik Mikołaja Kopernika, który stoi przed wejściem do Pałacu Staszica. Dzieło to liczy sobie blisko 3 metry wysokości, a wykonane zostało z brązu. Rzeźba przedstawia najwybitniejszego polskiego astronoma, z jego narzędziami pracy: cyrklem oraz modelem sfery niebieskiej. Co ciekawe – wierne kopie tego pomnika można zobaczyć w tak wielkich miastach, jak Chicago oraz Montreal.

Interesująca jest też postać fundatora pomnika. Był nim znany działacz epoki oświecenia – Stanisław Staszic. Pomnik ten był w swej przeszłości świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Jednym z tych najsłynniejszych była akcja, którą w lutym 1942 roku przeprowadził Maciej Aleksy Dawidowski (słynny „Alek” z „Kamieni na szaniec”), członek Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”.

Akcja ta polegała na zdjęciu z pomnika tablicy, którą w czasie okupacji zawiesili na pomniku Niemcy. Była to jedna kilku akcji, jaką w czasie wojny członkowie polskiego ruchu oporu przeprowadzili przy tym właśnie pomniku. Do dziś jest to jeden z najważniejszych pomników na Krakowskim Przedmieściu. To ciekawa pamiątka oraz dzieło sztuki, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas w czasie wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Warszawa.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.