Warszawskie skarby: Barbakan

Miłośnicy historii wiedza doskonale, że w polskiej stolicy nudzić się nie można. To wyjątkowe miasto może się pochwalić cennymi zabytkami oraz budowlami, które do dziś intrygują swym pięknem oraz ciekawymi rozwiązaniami. Z jakimi skarbami architektury kojarzona jest Warszawa?

Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po jej ternie?

Dla tych osób, które interesują się architekturą obronną i historią, wycieczki po Warszawie nie mogą się obejść bez wizyty przy Barbakanie. To obiekt wyjątkowy z kilku względów. Ta murowana, okrągła budowla, wysunięta przed linię murów miejskich, była bardzo ważnym elementem miejskich fortyfikacji. Wzniesiona w połowie XVI wieku, jest jednym z ciekawszych dzieł Jana Baptysty Wenecjanina – architekta, z którego dziełami w czasie wycieczki warto się lepiej zapoznać. Barbakan został zbudowany w stylu gotyckim.

W XVIII wieku, ze względu na zmianę techniki wojennej, Barbakan oraz sąsiadujące z nim bramy zaczęto powoli rozbierać. Dopiero w czasach prezydenta Stefana Starzyńskiego podjęto decyzję, by fragment dawnych fortyfikacji miejskich wyeksponować, dzięki czemu tuż przed wybuchem II wojny światowej, stał się Barbakan cenną ozdoba Warszawy oraz atrakcją, która i dziś wzbudza zachwyt wśród odwiedzających to miasto turystów. To cenna pamiątka z dawnych czasów, która może się pochwalić zarówno swą gotycką sylwetką, jak i ciekawą wystawą, którą w ostatnich latach przygotowano z myślą o turystach w jej wnętrzu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.