Warszawskie skarby: Belweder

Spacer po polskiej stolicy może się okazać wyjątkową lekcją historii dla każdego z nas. Tu niemal na każdym kroku możemy ujrzeć zabytki, które będą nam przypominały o ważnych wydarzeniach historycznych. Jednym z tych obiektów, którym w czasie wycieczki po Warszawie warto się uważniej przyjrzeć, jest Belweder.

Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Dzieje Belwederu sięgają… połowy XVII wieku. To właśnie w tym czasie Krzysztof Pac zbudował pierwszą rezydencję w tym miejscu. Szybko zaczęto ją nazywać Belwederem (od słowa: belvedere, oznaczającego piękny widok). Kolejni właściciele, czyli Lubomirscy, włożyli w ową rezydencję sporo pieniędzy i znacznie ją rozbudowali. W drugiej połowie XVIII wieku pałac ten stał się częścią dóbr należących do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, był też siedzibą wielkiego księcia Konstantego.

Od 1918 roku w Belwederze mieszkali przywódcy państwa polskiego, m. in. Józef Piłsudski oraz prezydenci: Gabriel Narutowicz i Stanisław Wojciechowski. Ostatnim lokatorem Belwederu był Lech Wałęsa. Dziś budynek ten pełni funkcje muzealne, a w jego murach można zobaczyć sporo ciekawych pamiątek, związanych m. in. z Józefem Piłsudskim.Warszawa to ciekawe miasto, w którym z cennymi zabytkami spotkamy się praktycznie na każdym kroku. Krajoznawcze wycieczki po stolicy mogą się okazać wspaniałą lekcją historii dla każdego z nas, są też szansą na zobaczenie tych miejsc, z którymi wiąże się wiele ważnych dla naszego kraju wydarzeń.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.