Zjawisko singli nikogo już nie dziwi, w końcu większość osób przynajmniej przez jakiś okres swojego życia nie jest w związku i żyje w pojedynkę. Jednak aktualnie coraz więcej osób świadomie decyduje się na samodzielne życie, nie planując w ogóle rozpoczynania związku. Dlaczego tak jest? Czy wieczny singiel może być szczęśliwy?
Stereotypy
Single, a zwłaszcza singielki wciąż muszą się mierzyć ze szkodliwymi stereotypami. Mimo że pojęcia takie jak „stary kawaler” czy „stara panna” odchodzą na szczęście do lamusa, to jednak sam stereotyp jest mocno zakorzeniony w polskiej kulturze. Single, zwłaszcza Ci po 40. uważani są za osoby nieszczęśliwe, które nie potrafią znaleźć sobie partnera. Często, szczególnie o kobietach można usłyszeć, że są to osoby niespełnione, neurotyczne, o zbyt wysokich wymaganiach, które brak związku rekompensują sobie dużym zaangażowaniem w pracę zawodową. Dodatkowo wciąż wiele osób uważa, że nie można być szczęśliwym, żyjąc w pojedynkę, a kobieta osiągnie spełnienie tylko w związku z mężczyzną. Niezależnie od tych stereotypów coraz więcej jest singli z wyboru – osób, które świadomie decydują się na samodzielne życie i nie poszukują partnera życiowego.
Wieczny singiel – kim jest?
Wieczny singiel to osoba, która podejmuje świadomą decyzję o samodzielnym życiu. Nie poszukuje partnera i układa sobie życie w pojedynkę. Są to osoby wysoce samodzielne finansowe, które są dość mocno skupione na karierze. Jednak jak wskazują badacze, kariera zawodowa zazwyczaj nie jest celem samym w sobie, a środkiem do realizacji innych celów np. podróżowania czy realizacji pasji, na które potrzebne są środki finansowe.
Jak wskazują badania, jedną z przyczyn decyzji o byciu wiecznym singlu jest potrzeba bycia niezależnym i chronienia swojej prywatności. Osoby te chcą podejmować autonomiczne decyzje, które będą oparte jedynie na ich potrzebach i upodobaniach, co jednak nie oznacza, że single są egoistami. Co ciekawe taka potrzeba rośnie wraz z wiekiem. Wśród singli po 40. zdecydowanie więcej osób deklaruje, że planuje takie życie na stałe niż wśród singli 30 – letnich. Jak sugerują naukowcy, prawdopodobnie związane jest to z pewnym przyzwyczajeniem do życia w pojedynkę oraz z coraz większym dostrzeganiem zalet takiego stylu życia. Możliwość swobodnego realizowania pasji i swoich marzeń, brak zobowiązań wobec drugiej osoby i jednocześnie bogate życie towarzyskie oraz wewnętrzne, to cechy życia, które zdecydowanie przemawiają na korzyść bycia singlem.
Warto pamiętać, że bycie singlem to nie samotność, bo tę należy rozumieć jako izolację społeczną lub brak satysfakcji ze związków (niekoniecznie romantycznych) z innymi ludźmi. Zatem uczucie to, nie jest zależne od faktu bycia w związku tylko od jakości kontaktów z innymi ludźmi. Z tego powodu można być samotnym w niesatysfakcjonującym małżeństwie i nie czuć samotności, nawet gdy pozostaje się bez pary. Single zazwyczaj zapobiegają uczuciom osamotnienia poprzez bogate życie towarzyskie.
Wyniki badań wskazują, że single nie odczuwają większej samotności niż osoby będące w związkach, gdyż potrzebę bycia z ludźmi spełniają w inny sposób – posiadając grono przyjaciół, znajomych ze wspólnymi pasjami i stale poznając nowych ludzi.
Co jeszcze wiemy o wiecznych singlach?
Single to optymiści – badania pokazują, że osoby żyjące w pojedynkę pozytywniej podchodzą do życia niż osoby będące w związku. Wieczny singiel stawia na rozwój – zarówno życia zawodowego, pasji, jak i rozwój osobisty. Single mają czas, możliwości i chęci na realizowanie swoich marzeń i zainteresowań, nie są ograniczone upodobaniami i planami drugiej osoby.
Wysoce cenią sobie przyjaźń – i bardziej chodzi tu o jakość niż ilość przyjaciół. Wieczni single zazwyczaj są mocno zaangażowani w relacje z innymi ludźmi. Badania pokazują, że w tej kwestii większość singli jest bardzo usatysfakcjonowana, co wynika zapewne również z faktu, że mają czas na pielęgnowanie związków dla siebie ważnych.
Single to osoby szczęśliwe. W jednych z przeprowadzonych badań aż 70,5% ankietowanych uznało swoje życie za szczęśliwe i satysfakcjonujące. Wieczni single są zadowoleni ze swojego wyglądu. Dwie trzecie badanych singli uważało się za osoby atrakcyjne pod względem fizycznym.
Wieczny singiel, a singiel tymczasowy.
Wieczni single od tymczasowych różnią się przede wszystkim w podejściu do związków. Ci pierwsi zazwyczaj nie planują rozpoczęcia związku romantycznego. Natomiast single tymczasowi, to osoby, które pozostaje bez pary po zakończeniu związku i przed rozpoczęciem kolejnego. Czasem taki stan trwa nawet kilka dni, a przyczyną niekoniecznie jest trudność w znalezieniu odpowiedniego partnera. Czasem bycie singlem tymczasowym wynika z potrzeby pobycia samemu, rozwiązania swoich problemów, czy chęci większej swobody i możliwości spełniania swoich potrzeb.
Samodzielne rodzicielstwo
To trend, który idealnie wpisuje się w temat wiecznego singla. Może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednak to panie zdecydowanie wiodą tu prym. Samodzielne rodzicielstwo to sytuacja, w której człowiek niebędący w związku decyduje się na posiadanie potomstwa (nie jest to wynik rozwodu czy śmierci partnera). Taka osoba zazwyczaj nie planuje rozpoczęcia długotrwałego związku z drugą osobą. Rozpoczyna samodzielne (zarówno pod względem zapewnienia potrzeb materialnych, jak i niematerialnych) wychowywanie dziecka i planuje pozostać przy takim modelu rodziny.
Na taką drogę życiową decydują się osoby, które lubią życie singla i nie odczuwają potrzeby życia w związku, ale jednocześnie pragną mieć dzieci. Na zachodzie jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, ale w kraju nad Wisłą wciąż budzi wiele niepotrzebnych kontrowersji, a samotne rodzicielstwo postrzegane jest jako dramat życiowy lub patologia. Jednak wszelkie badania temu zaprzeczają.
Osoby, które decydują się na samodzielne rodzicielstwo, często są spełnione zawodowo i prywatnie, mają bardzo bliskie i zdrowe relacje z potomstwem, a rodzicielstwo przynosi im ogrom satysfakcji. Zazwyczaj taka decyzja wiąże się z osobowością bardzo samodzielną, która chce i potrafi kreować własne losy. Co więcej, konieczność pokonania wielu przeciwności, aby móc zostać rodzicem pokazuje, że są to osoby bardzo silne psychicznie i zdeterminowane.
Wieczny singiel to osoba, która jest mocno zorientowana na siebie i wybierając życie w pojedynkę, potrafi osiągnąć bogate i satysfakcjonujące życie. Mimo że taki model życia zyskuje na popularności, a stereotypy o niespełnionej „starej pannie” oraz „starym kawalerze” – dziwaku, odchodzą do przeszłości, to wciąż single postrzegani są jako osoby samotne z konieczności, a nie z wyboru. Co więcej, w społeczeństwie wciąż w dużej mierze panuje przekonanie, że takie osoby nie mogą być szczęśliwe. Jednak jak widać badania i deklaracje samych singli, temu przeczą, a coraz większa otwartość społeczeństwa zwłaszcza wśród młodszych pokoleń na różne rodzaje stylu życia i modeli rodziny dają nadzieję, że zjawisko wiecznego singla w niedługim czasie zyska większą akceptację i zrozumienie społeczne.